Henryk Jan Botor

Tychy
6.08
19:00

Henryk Jan Botor

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z następującymi dyplomami: Wychowania  Muzycznego (1984 r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989 r.) oraz organów  w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem 1989 r.). W 1988 r.  pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej  w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana.

W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim „Vox Basilicae Calisiensis” w Kaliszu za utwór na  chór a cappella. W 2002 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za  Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję, a w 2004 roku zdobył III  nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Muzyka Ogrodowa” w Krakowie. Jest twórcą znanej na świecie mszy „Missa Joannis Pauli Secundi” na chór i orkiestrę symfoniczną napisaną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Swoje utwory dedykował m. in. takim osobom jak: św. Jan Paweł II, Ojciec Święty Benedykt XVI, Mel Gibson, Krzysztof Penderecki, Jan Jongepier, Kaja Danczowska, Anna Górecka, Julian Gembalski, Stanisław Krawczyński. Jego utwory były wykonywane na różnych festiwalach m. in. na „Festiwalu Prawykonań” oraz „Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej” w Katowicach, „Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Pax et bonum per misicam”, jak również w tak prestiżowych miejscach jak katedra Notre-Dame w Paryżu. Jego pieśń-hymn „Misericordias Domini” napisany na zamówienie Międzynarodowej Federacji XXXIV Kongresu Pueri Cantores zdobył wielką popularność i jest śpiewany przez chóry w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Komponował również muzykę do filmów dokumentalnych. W 2014 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku został laureatem XLIII edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz otrzymał brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast w 2017 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką honorową za zasługi dla województwa śląskiego.

Pracuje na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.

Program

François Couperin (1668-1733)
  • Messe pour les Convents (1690)Plein jeu. Premier Kyrie

    – Fugue sur la Trompette

    – Recit de Chromhorne. Christe

    – Dialogue. Kyrie

    – Chromhorne sur la Taille. Gloria, Domine Deus Agnus Dei

    – Offertoire sur les Grand Jeux

Johann Pachelbel (1653-1706)
  • Ciacona in f
Nicolaus Bruhns (1665-1697)
  • Preludium i fuga e-moll
Domenico Zipoli (1688-1726)
  • Elevazione in C
Henryk Jan Botor (*1960)
  • Koncert w stylu włoskim (improwizacja)

            Allegro – Largo Allegro

  • Partita na temat pieśni „Zdrowaś Maryjo” (improwizacja – 5 części)
  • Improwizacja na zadany przez publiczność temat
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.