Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić na XIII edycję Koncertów Organowych w Konwikcie. Koncerty w dwóch poprzednich latach odbywały się w zmiennej formule - internetowo online (2021), w sobotnie wieczory maja (2022). W tym roku powracamy do niedzielnych koncertów na żywo, bo idea koncertu to przede wszystkim spotkanie artysty ze słuchaczami.
Przez 4 miesiące, w niedzielne wieczory - 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca i 6 sierpnia 2023, zapraszamy na koncerty organowe w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju.
Wierzę, że podobnie jak w latach poprzednich, z radością wsłuchacie się Państwo w piękno brzmienia organów tarnogórskiego Konwiktu, a muzyka przysporzy nam wszystkim wielu miłych wrażeń.
Dziękujemy parafii Matki Bożej Królowej Pokoju za udostępnienie świątyni.
Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w przygotowanych przez nas muzycznych spotkaniach.
W 1928 roku do XIX-wiecznego budynku nadleśnictwa dobudowano kaplicę i pomieszczenia sypialne. W ten sposób powstał tzw. „tarnogórski konwikt”. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się filia gimnazjum im. św. Jacka, zaś w latach 1955-1962 siedziba dla kursu wstępnego seminarzystów Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1978 roku erygowano parafię pw. Matki Bożej Królowej Pokoju.
Obecny kościół parafialny zbudowano w latach 1991-1999 wg projektu Józefa Sage i Jana Spyry. Kościół jednonawowy – zaliczający się do współczesnego funkcjonalizmu – zbudowano na planie kwadratu. Wysokość kościoła od podstawy do szczytu krzyża wynosi 26 metrów. Kościół posiada 420 miejsc siedzących i prawie 1000 miejsc stojących. Nad drzwiami znajduje się trójdzielny witraż autorstwa Wiktora Ostrzołka, przeniesiony ze starej kaplicy. Na emporze chórowej uwagę przyciąga majolikowa Droga Krzyżowa o długości 16 metrów.
Trójmanuałowe organy mechaniczne o 31 głosach, są dziełem organmistrza Kamińskiego z Warszawy. Poświęcono je w listopadzie 2009 roku. W szafach organowych znajduje się 2116 piszczałek.