Koncerty

Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić na XIV edycję Koncertów Organowych w Konwikcie. Przez 4 miesiące, w niedzielne wieczory - 5 maja, 2 czerwca, 7 lipca i 4 sierpnia 2024, zapraszamy na koncerty w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju.

Wierzę, że podobnie jak w latach poprzednich, z radością wsłuchacie się Państwo w piękno brzmienia organów tarnogórskiego Konwiktu, a muzyka przysporzy nam wszystkim wielu miłych wrażeń.

Dziękujemy parafii Matki Bożej Królowej Pokoju za udostępnienie świątyni, a przede wszystkim oczywiście pięknie brzmiącego instrumentu.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w przygotowanych przez nas muzycznych spotkaniach.

Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry
Arkadiusz Czech

Konwikt

Kościół Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach

W 1928 roku do XIX-wiecznego budynku nadleśnictwa dobudowano kaplicę i pomieszczenia sypialne. W ten sposób powstał tzw. „tarnogórski konwikt”. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się filia gimnazjum im. św. Jacka, zaś w latach 1955-1962 siedziba dla kursu wstępnego seminarzystów Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1978 roku erygowano parafię pw. Matki Bożej Królowej Pokoju.

Obecny kościół parafialny zbudowano w latach 1991-1999 wg projektu Józefa Sage i Jana Spyry. Kościół jednonawowy – zaliczający się do współczesnego funkcjonalizmu – zbudowano na planie kwadratu. Wysokość kościoła od podstawy do szczytu krzyża wynosi 26 metrów. Kościół posiada 420 miejsc siedzących i prawie 1000 miejsc stojących. Nad drzwiami znajduje się trójdzielny witraż autorstwa Wiktora Ostrzołka, przeniesiony ze starej kaplicy. Na emporze chórowej uwagę przyciąga majolikowa Droga Krzyżowa o długości 16 metrów.

Trójmanuałowe organy mechaniczne o 31 głosach, są dziełem organmistrza Kamińskiego z Warszawy. Poświęcono je w listopadzie 2009 roku. W szafach organowych znajduje się 2116 piszczałek.

Repertuar
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.