Daniel Strządała

Zabrzeg
2.05
19:00

DANIEL STRZĄDAŁA  jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego oraz dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej. Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w licznych kursach prowadzonych przez profesorów i wykładowców wyższych uczelni muzycznych:  J. Gembalskiego, M. Toporowskiego, R. Peruckiego, W. Szymańskiego, J. Wróblewskiego, I. Wyrwę, Pietera van Dijka, T. Escaicha, J. Gefferta, G. Gnanna, Therese de Goede, W.  Seifena, D. Titteringtona).

Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista w charakterze solisty, improwizatora, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Współpracuje z wieloma zespołami, m. in. NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Śląskiej, Silesian Chamber Players, Chórem Resonans con tutti z Zabrza i Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoją aktywność muzyczną rozszerzył także o kompozycję i dyrygenturę.

Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych, a także konkursów kompozytorskich i z zakresu teorii muzyki, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Organowego Barok i romantyzm w Katowicach (I miejsce), XXXI Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii (I miejsce), XIX Konkursu Organowego im. Petra Ebena w Opawie (II miejsce w interpretacji oraz I miejsce w improwizacji), V Konkursu Organowego im. Aleksandra Goedicke w Moskwie (III miejsce i nagroda specjalna), VI Konkursu Organowego w Dudelange (III miejsce). Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także dwukrotnie Stypendium Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Również dwukrotnie został uhonorowany Nagrodą Burmistrza Czechowic-Dziedzic za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Od 2019 r. pracuje w charakterze asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ponadto pełni funkcję organisty i dyrygenta chóru w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu. W 2012 r. nagrał solową płytę „Impresje organowe w dekanacie czechowickim”. Od 2018 r. jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

 

słuchaj online: https://www.youtube.com/watch?v=uH_XDUh56Dw&t=47s

 

Program

Charles Piroye (ca. 1670 – ca. 1730)
 • La Beatitude
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
 • Preludium in D BuxWV 139
Daniel Strządała (*1995)
 • Fantazja chorałowa i fuga „Matko Najświętsza, do Serca Twego”
  (improwizacja w stylu barokowym)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
 • Sonata c-moll BWV 526 (Vivace – Largo – Allegro)
Daniel Strządała (*1995)
 • Trzy obrazy maryjne
  (improwizacja w stylu swobodnym na tematy gregoriańskie):
  Ave Maria, gratia plena
  Stabat Mater dolorosa
  Salve Regina
Théodore Dubois (1837-1924)
 • Toccata
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.