Tomáš Thon

Opava, Republika Czeska
5.05
19:00

Tomáš Thon jest absolwentem Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze oraz Konserwatorium Narodowego Rueil-Malmaison w Paryżu.

Uczestniczył w wielu kursach organowych: w Czechach, Polsce i we Francji. Otrzymał drugą nagrodę w konkursie dla młodych organistów w Opawie i został finalistą międzynarodowych konkursów we Francji i w Niemczech.

Zajmuje się przede wszystkim historycznym wykonawstwem muzyki baroku oraz muzyką XX wieku. We współpracy z Czeskim Radiem dokonał nagrania wszystkich dzieł organowych Domenico Zipoliego i J. K. Smitha.

Regularnie zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych (Opawa, Vamberk, Rzym, Katowice) oraz prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie interpretacji muzyki organowej (Francja, Polska, Austria, USA). Uczył w konserwatoriach w Kromieryżu, Ostrawie, Opawie i Ołomuńcu. W 1992 roku założył wydawnictwo muzyczne ARTTHON, które publikuje głównie czeską muzykę organową XVI-XVIII wieku.

W latach 2002-2008 organizował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Barokowej w Opawie. W latach 2017 i 2018 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie w Ostrawie i Uniwersytecie Karola w Pradze.

Koncertował w większości krajów europejskich, Algierii i Stanach Zjednoczonych.

Program

Bohuslav Matěj Černohorský (1684-1742)

Toccata C-durFuga D-dur
Fuga gis-moll-D-dur
Fuga in gis
Fuga c-moll
Fuga a-moll
Fuga F-dur (na temat Laudetur Jesus Christus)        

Jan Zach (1713-1773)

Preludium c-moll
Fuga c-moll (na temat Kyrie z Requiem solemne, red. R. Führer)
Fuga a-moll

Josef Ferdinand Norbert Seger (1716-1782)

Præludium. Mobile Perpetuum
Fuga f-moll (Gdy Prusacy Pragę bombardowali w roku 1757)

František Xaver Brixi (1732-1771)

Præludium in F
Præludium Ex D
Præludium Ex C

Jan Křtitel Kuchař (1751-1829)

Adagio a-moll
Partita C-dur (na temat Alleluia Paschale)

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.