Roman Perucki

Gdańsk
14 .05
19:00

Roman Perucki ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Leona Batora.

Od roku 1984 jest związany zawodowo ze swoją macierzystą uczelnią, obecnie jako jej profesor. Pełni funkcję pierwszego organisty Katedry Oliwskiej. Jest członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim.

Często zasiada jako juror na międzynarodowych konkursach organowych m.in. w Kaltern, Opavie, Paryżu i Petersburgu. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji NDR, brytyjskiej, słowackiej i innych, a także nagrań płytowych (28 płyt, w tym 1 platynowa, 2 złote).

Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, takie jak: złota odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska oraz odznaczenie papieskie – Pro Ecclesia et Pontifice.

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m. in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale w kościołach Pomorza.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. W swojej działalności koncertowej ma na swym koncie  ponad 2000 recitali.

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
  • Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Daniel Magnus Gronau (ca. 1686-1747)
  • Partita In Dir hab ich gehoffet
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
  • I Sonata f-moll  op. 65Allegro moderato e seriosoAdagioAndante. Recitative

    Allegro assai vivace

César Franck (1822-1890)
  • Chorał III a-moll
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.